HEM

Pressmeddelande

Årets höjdpunkt för ”Sherry-lovers” Nu lanseras årets Tio Pepe En Rama 2025!

I april varje år, när naturen börjar vakna, är det dags för en unik tradition i ”Bodega de la Constancia” hos González Byass i Jerez – urvalet av årets Tio Pepe En Rama.

Denna uppgift utfördes i år, som varje år, av Gonzalez Byass legendariska vinmakare Antonio Flores, som sedan några år har haft hjälp av sin assisterande vinmakare – och tillika dotter – Silvia Flores. Tillsammans har de valt ut faten som bäst representerar essensen av Tío Pepe.

I denna 16:e upplaga kommer vinerna i Tio Pepe En Rama från solerorna från Jerez mest symboliska vingårdar (”pagos”) – Macharnudo och Carrascal. År 2025 valdes 92 fat noggrant ut för att ge liv åt Tio Pepe En Rama, ett vin som rymmer 190 års historia och tradition.

I år har jästen, en nyckelfaktor i biologisk lagring (”crianza biológica”) återigen visat sin kraft och vitalitet. Efter en vårlik och regnig höst och en mild och torr vinter har floret (det levande jästtäcket) förblivit intakt, friskt och robust, vilket ger Tio Pepe En Rama 2025 en unik och speciell karaktär.

Tio Pepe En Rama 2025 har en blek, gyllengul färg med lätt oklarhet, ett resultat av det ovanligt tjocka flor-lagret detta år. Dess doft är intensiv, med inslag av krita, talk, jod och salt, sammanflätade med aromer av torkad frukt, kamomill, citron, bageri och färsk jäst. I smaken är den komplex, frisk, torr, salt och lätt bitter, med en lång och ihållande eftersmak. En unik och djup komplexitet som gör den till det perfekta vinet till lufttorkad skinka, lagrade hårdostar, oliver, rökt lax och andra umami-rika tilltugg.

Denna mycket uttrycksfulla fino, erkänd och prisbelönt världen över, är en kulturell ikon och en levande symbol för Jerez och ett familjearv, som sträcker sig mer än 190 år tillbaka. På grund av sin unika karaktär produceras den endast i begränsad kvantitet, och dess design är inspirerad av sherryns historiska etiketter där i år färgerna guld och grönt dominerar. Kombinerat med bilden av gamla vinstockar för att hedra familjetraditionen.

Inspirerad av den tid då det normala var att fino konsumerades direkt från fatet har Tio Pepe En Rama inte genomgått de vanliga klarnings- och filtreringsprocesserna. Tío Pepe En Rama är ett vilt, ofiltrerat vin – ”en rama” (som betyder rått eller direkt från fatet) – som bevarar all styrka och subtilitet från sitt ursprung och lagring.

– Om man gillar sherry så är Tio Pepe En Rama något man inte vill missa. Troligtvis det mest efterfrågade vinet jag har lyxen att arbeta med. Antagligen för att de som hittar vinet inser att här får man otroligt mycket vin för pengarna, säger Fredrik Bergström, ansvarig Brand Manager på Nigab.

Tio Pepe Fino En Rama
Tio Pepe Fino En Rama
Tio Pepe En Rama 2025 har en blek, gyllengul färg med lätt oklarhet, ett resultat av det ovanligt tjocka flor-lagret detta år. 
750 ml - 15% -
189 kr

 


Du kanske även vill läsa dessa

Finalen av Lily Bollinger Award är avgjord – Ellen L..

Finalen av Lily Bollinger Award är avgjord – Ellen L..

Den spännande finalen av Lily Bollinger Award 2024 är nu avgjord och den som kan titulera sig Sveriges bästa kvinnliga sommelier är Ellen Lindegren från Gondolen i Stockholm. Under två intensiva dag..

Läs mer
Marqués de Riscal – Utsedd till Världens bästa..

Marqués de Riscal – Utsedd till Världens bästa..

För ett par dagar sedan gick årets World’s Best Vineyards-ceremonin av stapeln på vingården Nyetimber i södra England. Vann gjorde Marqués de Riscal som toppat listan förr. Det är vackra Bodegas De..

Läs mer
Årets glögg 2024 av Stockholms Bränneri

Årets glögg 2024 av Stockholms Bränneri

Den 16 oktober släpper Stockholms Bränneri den tredje upplagan av sin årgångsglögg, ett årligt projekt som utforskar smaker kring julens festligheter. 2024 års upplaga tar inspiration från tradition..

Läs mer
Dubbelt släpp från Collective Arts i september

Dubbelt släpp från Collective Arts i september

I september är det dags för två spännande tillfälliga släpp på Systembolaget från det kanadensiska bryggeriet Collective Arts. Först ut är IPA No28 – Deceptive Creature NEIPA den 20 september,..

Läs mer
Årets glöggfrån Loimu – En smakresa genom de n..

Årets glöggfrån Loimu – En smakresa genom de n..

Årets glöggsmak från finska Loimu är en smakresa genom nordiska skogar. Årets glögg är en rödvinsglögg med smak av björnbär & aroniabär. Med en djup förankring i nordisk tradition bjuder årets r..

Läs mer
KRAV firar 40 år med jubileumsöl

KRAV firar 40 år med jubileumsöl

I år är det 40 år sedan föreningen KRAV bildades. Det firas bland annat med ett KRAV-märkt jubileumsöl. – Det både smakar gott och gör gott, säger Emma Rung, vd på KRAV. Ölet kan provsmakas på Ostfe..

Läs mer