HEM

Pressmeddelande

När kommer rieslingbubbel att slå igenom? Nu lanserar vi Hans Baer Riesling Sekt

Rieslingdruvan har blivit mycket populär i Sverige för vita viner, samtidigt har mousserande vin blivit en favorit både till vardag och fest. Efter succén med det prisbelönta vita vinet Hans Baer Riesling – tidigare guldmedaljör i Vinordic Wine Challenge – lanserar vi nu ett nytt, friskt och krispigt rieslingbubbel. Från och med måndag den 19 maj finns Hans Baer Riesling Sekt i Systembolagets beställningssortiment.

Champagne, prosecco, cava och crémant är bekant för de flesta men Tyskland har fått oförtjänt lite uppmärksamhet bland konsumenterna. Detta trots att Tysklands klimat och landets klassiska druvsorter lämpar sig utmärkt för att producera mousserande viner av hög kvalitet. För ett göra ett bra bubbel behövs hög syra och det är något tysk riesling alltid har mycket av. Sekt har en lång tradition som sträcker sig tillbaka till början av 1800-talet. Det tillverkas främst av druvor som riesling, pinot noir och chardonnay.

Generös doft med toner av mogen persika, päron och citrus. I smaken möts man av en krispig syra med en läskande fruktighet och toner av saftig persika, päron och frisk citrus.

Passar perfekt till att njuta av som den är i gott sällskap – eller prova den gärna till sushi eller chips med löjromsdipp.

Hans Baer Riesling Sekt
Hans Baer Riesling Sekt
Nytt, friskt och krispigt rieslingbubbel med toner av mogen persika, päron och citrus
750 ml - 12.5% - Sockerhalt 1.8 g per 100 ml
109 kr


Du kanske även vill läsa dessa

Marqués de Riscal – Utsedd till Världens bästa..

Marqués de Riscal – Utsedd till Världens bästa..

För ett par dagar sedan gick årets World’s Best Vineyards-ceremonin av stapeln på vingården Nyetimber i södra England. Vann gjorde Marqués de Riscal som toppat listan förr. Det är vackra Bodegas De..

Läs mer
Pol Roger lanserar Vinothèque – utvalda årgång..

Pol Roger lanserar Vinothèque – utvalda årgång..

Pol Roger erbjuder champagneälskare unika skatter från källaren. I samband med att champagnehuset Pol Roger firar 175 år lanseras Vinothèque – ett urval av äldre årgångar som fått mogna extra ..

Läs mer
Stilla din nyfikenhet med nyheten Curiosity – friskt..

Stilla din nyfikenhet med nyheten Curiosity – friskt..

Lagom till vårens första strålar lanseras en het nykomling med klös i. Nyheten är den senaste drycken i den omåttligt populära kat(t)egorin smaksatta viner. Vinet är proppat med solvarma smaker av m..

Läs mer
Minska svinnet med Eriksbergs julöl

Minska svinnet med Eriksbergs julöl

För många är öl en viktig del av julbordet, men det är inte ovanligt att några flaskor julöl blir över och hamnar kvar i kylen efter firandet. Mer än hälften av de som köper julöl uppger att de har ..

Läs mer
Peg Parnevik lanserar egen cava

Peg Parnevik lanserar egen cava

Peg Parnevik började sin karriär i TV-programmet Parneviks och har genom åren byggt upp ett starkt varumärke kring sin personlighet och stil, kombinerat med ett genuint engagemang för samhällsfrågor..

Läs mer
Richard Juhlin expanderar sitt sortiment – fle..

Richard Juhlin expanderar sitt sortiment – fle..

Efter framgångarna med sina prisbelönta alkoholfria mousserande viner fortsätter Richard Juhlin att ta mark inom svensk dagligvaruhandel. Under våren 2025 utökas närvaron ytterligare genom ny design..

Läs mer