HEM

Pressmeddelande

Minska svinnet med Eriksbergs julöl

För många är öl en viktig del av julbordet, men det är inte ovanligt att några flaskor julöl blir över och hamnar kvar i kylen efter firandet. Mer än hälften av de som köper julöl uppger att de har öl kvar efter julen. Det visar en ny undersökning gjord på uppdrag av Carlsberg Sverige och Eriksberg, som vill uppmärksamma en lösning för att minska svinnet efter julhelgen.  

Julöl – ett måste för många

Fler än var tredje svensk (35 %) tycker att öl är den viktigaste drycken till julbordet. Allra mest populär är det bland svenska pensionärer, där nära varannan (49 %) anger att de prioriterar öl före annan dryck under julen. Det visar en ny Kantar Sifo-undersökning från Carlsberg Sverige och varumärket Eriksberg, gjord inför julhelgen.

Trots det stora intresset för öl under julen blir det ofta några flaskor julöl över när julmaten är undanröjd. Enligt undersökningen uppger 57 % av julölsköparna att de har minst en flaska kvar efter julhelgen.

– Julölen har en speciell plats på julbordet och så har det varit länge, men det är också tydligt att julöl blir över efter helgerna. Detta vill vi uppmärksamma och inspirera konsumenter till att tänka nytt och mer hållbart kring, säger Anna Anderberg, hållbarhetschef på Carlsberg Sverige.

Ny julölsetikett ska uppmärksamma svinnet

I Sverige är hushållen den största källan till matsvinn, och vid högtider ökar risken att ännu mer går till spillo. För att belysa detta har Eriksberg lanserat två specialdesignade etiketter för årets julöl. Om det blir flaskor över efter julfirandet kan dessa enkelt förvandlas till påsköl genom att byta etikett. På så sätt kan samma flaska avnjutas vid två olika högtider, istället för att slösas bort när julen är över.

– Vi vet att många köper fler julöl än de faktiskt dricker under julen, och ville hitta en smart lösning för att uppmärksamma svinnet. Vi tror att det kan bli ett roligt samtalsämne runt julbordet såväl som på påskmiddagen, säger Ida Vesterlund, varumärkeschef på Eriksberg.


Du kanske även vill läsa dessa

Uppfriskande nyheter från Gnista

Uppfriskande nyheter från Gnista

Sommaren 2025 lanseras handgjorda och svensktillverkade Gnista Blonde. Till skillnad från avalkoholiserade viner byggs de från grunden. Resultatet blir att de saknar den restsötma avalkoholiserade v..

Läs mer
Kiviks Musteri lanserar cider med smak av sommarens ..

Kiviks Musteri lanserar cider med smak av sommarens ..

Kiviks Musteri lanserar nu Kivik Sommarbär – en äppelcider med smak av sommarens bär. Cidern finns endast i begränsat antal under sommaren. Kivik Sommarbär är frisk och söt med intensiv karaktär av ..

Läs mer
När kommer rieslingbubbel att slå igenom? Nu lansera..

När kommer rieslingbubbel att slå igenom? Nu lansera..

Rieslingdruvan har blivit mycket populär i Sverige för vita viner, samtidigt har mousserande vin blivit en favorit både till vardag och fest. Efter succén med det prisbelönta vita vinet Hans Baer Ri..

Läs mer
Finalen av Lily Bollinger Award är avgjord – Ellen L..

Finalen av Lily Bollinger Award är avgjord – Ellen L..

Den spännande finalen av Lily Bollinger Award 2024 är nu avgjord och den som kan titulera sig Sveriges bästa kvinnliga sommelier är Ellen Lindegren från Gondolen i Stockholm. Under två intensiva dag..

Läs mer
MZ Wines lanserar exklusivt premiumvin från Sydafrik..

MZ Wines lanserar exklusivt premiumvin från Sydafrik..

Måns Zelmerlöw, den begåvade artisten och skaparen bakom en rad populära viner, presenterar nu sitt senaste tillskott till vinvärlden – en exklusiv och begränsad upplaga av premiumvinet MZ Cape Coll..

Läs mer
Iron Maiden släpper nytt

Iron Maiden släpper nytt

Det kultiga heavy metalbandet Iron Maiden lanserar ett vin genom den kända portugisiska producenten Van Zeller Wine Collection. Sverige är en av de första marknaderna i världen med att få släppa vin..

Läs mer