HEM

Pressmeddelande

Agitator lanserar ny limiterad whisky i premiumserien Evidens

Efter förra årets succé lanserar nu Agitator en tredje limiterad premiumwhisky, Agitator Evidens: Porter. Det är en spännande smakkombination av whisky och öl, som lagrats på prisbelönta Närke Kulturbryggeris porterfat. Årets utgåva är den största hittills i serien.

Evidens är whiskymakaren Agitators produktserie med limiterade premiumflaskor, där alla har sin egen smakkaraktär. I fjol lanserades de två första smakerna i serien. Först ut var 579 flaskor av utgåvan Agitator Evidens: Sauternes i januari 2023 och sedan i oktober den lite större utgåvan på 720 flaskor Agitator Evidens: Svartvete. Den 21 november 2024 lanseras 1 293 flaskor av den nya whiskyn Agitator Evidens: Porter, varav 1 100 går att köpa på Systembolaget. Det är den största utgåvan hittills i serien.

– Tanken bakom Evidensserien är att erbjuda en smakupplevelse utöver det vanliga. Denna gång har vi valt att skapa en whisky tillsammans med Närke Kulturbryggeri, som inte bara ligger geografiskt nära, utan även har prisats som en av världens bästa porter-producenter. Det exakta antalet flaskor är ett litet easter egg, för den som verkligen är intresserad av brittisk öl, säger Oskar Bruno, destillerichef på Agitator.

Agitator Evidens: Porter är en hyllning till den lägre fatfyllnadsstyrkan som Agitator använder sig av. Fatfyllnadsstyrkan på 55 procent ger maximalt med smak och karaktär från ekfaten, utan att tumma på kvaliteten.

Whiskyn har lagrats på ny amerikansk ek, för att sedan slutlagras på samma fat som den prisbelönta ölen Stormaktsporter från Närke Kulturbryggeri. Det ger en harmoni av kraftiga portertoner, rök, vanilj och ek. Ett samspel som utmanar och tar plats.

– Vi visste att vi ville lagra på ölfat och detta blir vår första whisky där vi gör det. Närke Kulturbryggeri har tidigare använt våra whiskyfat till deras öl och nu är det vår tur att föra samarbetet vidare. För att möta den robusta portersmaken balanserar vi det med kraftiga toner av rök, vanilj och ek, säger Oskar Bruno.

Agitator Evidens Porter
Agitator Evidens Porter
Harmoni av kraftiga portertoner, rök, vanilj och ek. Ett samspel som utmanar och tar plats.
700 ml - 55% -
899 kr


Du kanske även vill läsa dessa

Innis & Gunn lanserar nyheten Spiced Rum Cask A..

Innis & Gunn lanserar nyheten Spiced Rum Cask A..

Lagom till julens bestyr lanserar det skotska bryggeriet Innis & Gunn en spännande fatlagrad nyhet på 7,1% – Spiced Rum Cask Ale. 28 000 flaskor av denna kryddiga smakbomb i presentförpack..

Läs mer
NYHET! Casal Garcia White Sangria

NYHET! Casal Garcia White Sangria

Casal Garcia White Sangria är ett fräscht och smakfullt tillskott på svenska marknaden som tar det klassiska konceptet av sangria till nya höjder. Casal Garcia White Sangria är en lätt och uppfriska..

Läs mer
Carlsberg byter kostym på klassiska ölen – och lanse..

Carlsberg byter kostym på klassiska ölen – och lanse..

En ny design och smalare burk blir öljättens största förpackningsförändring på länge. Carlsberg uppdaterar nu utseendet på sin populära alkoholfria öl. I lanseringen kommer även en specialdesignad b..

Läs mer
Finalen av Lily Bollinger Award är avgjord – Ellen L..

Finalen av Lily Bollinger Award är avgjord – Ellen L..

Den spännande finalen av Lily Bollinger Award 2024 är nu avgjord och den som kan titulera sig Sveriges bästa kvinnliga sommelier är Ellen Lindegren från Gondolen i Stockholm. Under två intensiva dag..

Läs mer
Kiviks Musteri lanserar cider med smak av sommarens ..

Kiviks Musteri lanserar cider med smak av sommarens ..

Kiviks Musteri lanserar nu Kivik Sommarbär – en äppelcider med smak av sommarens bär. Cidern finns endast i begränsat antal under sommaren. Kivik Sommarbär är frisk och söt med intensiv karaktär av ..

Läs mer
Pol Roger lanserar Vinothèque – utvalda årgång..

Pol Roger lanserar Vinothèque – utvalda årgång..

Pol Roger erbjuder champagneälskare unika skatter från källaren. I samband med att champagnehuset Pol Roger firar 175 år lanseras Vinothèque – ett urval av äldre årgångar som fått mogna extra ..

Läs mer