


Boom Boom! Syrah
En smakexplosion, precis som namnet säger och med två silvermedaljer på nacken! Ett smakrikt vin packat med frukt och inslag av björnbär, blåbär, lagerblad, svartpeppar, vanilj och kaffe.
Med druvor från fem olika vingårdar i Washington State i USA:s nordvästra hörn skapas en utmärkt nyansrikedom då vingårdarna varierar i höjd över havet, mikroklimat och jordmån.
Under jäsningen som sker tillsammans med gröna druvan viognier så ingår 30% av syrahdruvorna i hela klasar. Efter 30 dagar avlägsnas skalen och vinet lagras sedan i fat
under sex månader.
“Wines are meant to be drank, not tasted.” – Charles Smith
Boom Boom! Syrah är skapad av den färgstarka vinpersonligheten Charles Smith, en självlärd, prisbelönt vinmakare med en bakgrund i musikvärlden – men Charles Smiths viner är mer än druvor och en cool förpackning.

Boom Boom! Syrah
-
USA, Washington State
- Art. nr: 6714
- Produkttyp: Fruktigt & Smakrikt, Rött vin
- Sockerhalt: 6
- Pris: 155 kr
- Volym: 750 ml
- Alkoholhalt: 14%
- Årgång: 2022
Vinguiden har inget kommersiellt samarbete med Systembolaget utan tipsar endast om viner som finns i deras sortiment. All försäljning samt beställning sker på och genom Systembolaget.se