BESTÄLL HÄR
Anciano Gran Reserva Tempranillo
Art. nr: 71300 | 13% | Pris: 89 kr
Anciano Gran Reserva är gjort på Spaniens mest populära premiumdruva – Tempranillo. Druvorna är handplockade från 30 år gamla vinstockar. Jordmånen består av lerig kalk vilket bidrar till kraftigare och djupare viner, både till färg och till smak. Anciano Gran Reserva har legat på amerikanska och franska ekfat under 24 månader och sedan lagrats på flaska i 8,5 år.
Anciano Gran Reserva är tack vare 10 års lagring ett fylligt och utvecklat vin. Smaken är balanserad med toner av koncentrerad mörk frukt, mogna körsbär och rostade fat. Den långa lagringen på ekfat har gett vinet aromer av tobak, kaffe och vanilj. Vinet passar utmärkt till smakrika rätter av nöt och lamm, inbakad oxfilé och att dricka på egen hand.
Prescription Fields’ Reserve Blend
Art. nr: 76365 | 13,5% | Pris: 99 kr
Med Prescription har vinmakaren skapat en blend av Zinfandel, Petite Sirah, Merlot, Syrah och Cabernet Sauvignon från bästa tänkbara odlingslägen i Kalifornien för att åstadkomma den eftersträvansvärda smakrikedomen, bredden och komplexiteten hos en verkligt stor Field blend.
Prescription Fields´ Reserve Blend är sprungen ur den urgamla traditionen av ´Field blending´ där alla druvsorter i vinet odlats på samma fält, skördats och sedan vinifierats tillsammans och på så vis skapat en helt unik blend direkt från marken. Ett vin skapat på fältet.
Prescription Fields´ Reserve Blend är smakrikt, balanserat och med en ryggrad av amerikansk ek för struktur och elegans. Det är ett vin som är lätt att tycka om och som passar till många olika sorters mat. Den mörka generösa frukten och de kryddiga tonerna från ekfaten gifter sig väl med alltifrån hamburgare och vilt till kyckling, pasta och pizza.
Poggio Teo Valiano
Art. nr: 81254 | 13,5% | Pris: 169 kr
Poggio Teo Valiano är ett elegant, bärigt vin från Italien. Drycken är baserad på Sangiovese, en druva som varsamt skördats manuellt på den lilla vingården Poggio Teo i Toscana. Efter noggrann selektering har den jäst och lagrats under 15 månader på ekfat.
Resultatet är ett vin med stor, inbjudande doft av körsbär, moreller, kryddor och rostat ekfat. Smaken går i samma toner med välbalanserade inslag av läder.
Drycken går bra att servera redan idag, men kan lagras i upp till fem år.
Crozes-Hermitage E.Guigal
Art. nr: 78977 | 13% | Pris: 165 kr
Vinet är till 100% baserat på Syrah och har lagrats 24 månader på fat från Guigals eget tunnbinderi. Doften är generös och fruktig med inslag av svarta vinbär, björnbär och hallon. Smaken är mustig och kryddig med toner av mörka bär, lakrits och fat. Eftersmaken är lång med en fin, typisk pepprighet.
Passar utmärkt till smakrika rätter av nötkött eller vilt. Vinet är redan mycket gott, men utvecklas ytterligare med lagring upp mot tio år.
Crozes-Hermitage är norra Rhônedalens största appellation och omger prestigedistriktet Hermitage.
Zupreme Zinfandel
Art. nr: 76778 | 14% | Pris: 62 kr
Zupreme Zinfandel är gjort på 100% zinfandeldruvor från Central Valley, beläget cirka 10 mil öster om San Fransisco. Druvorna pressades och fick jäsa vid låg temperatur för att så mycket fruktighet som möjligt skulle bevaras. Därefter genomgick vinet malolaktisk jäsning, vilket gör vinet mjukare och ökar smakrikedomen. Slutligen lagrades vinet i 2-3 månader på ekfat innan buteljering.
Vinet har en intensiv, mörk färg och mycket generös karaktär. Smaken är stor och fyllig med inslag av svartvinbär, björnbär och kryddor. Tonerna stannar kvar länge i en mjuk och balanserad eftersmak.
Zupreme Zinfandel passar utmärkt till medelkraftiga rätter av mörkt kött, d.v.s. nöt, lamm eller vilt. Köttet kan vara antingen stekt eller grillat. Trots sin fyllighet är vinet väldigt elegant i stilen och kommer att passa väl med grillade rätter eller smakrika ostar. För optimal njutning rekommenderar vi att vinet hälls över i karaff kort stund före servering.
L’Affarone Selezione Appassionata
Art. nr: 75854 | 14% | Pris: 89 kr
L’Affarone har en kraftfull, men ändå elegant och rund smak av mörka bär, choklad, russin, nötter och vanilj. Efter jäsning har vinet fått vila på ekfat, för att avrunda smaken med en perfekt och lyxig ton av fat.
Med L´Affarone Selezione Appassionata får du ett mycket prisvärt vin. Ett vin som passar utmärkt till kraftigare kötträtter, grillad smakrik mat, en krämig pasta eller till lagrade ostar. Vinet är även utmärkt att avnjuta som sällskapsdryck.
L´Affarone Selezione Appassionata kommer från det vackra och soliga Apulien. Klimatet här ger fruktiga röda viner med djup smak. Apulien, på den italienska stövelns långa klack, är bland de mest produktiva vinregionerna i Italien.