SE om Mia Moscato finns i din butik >>
SE om Freixenet Mia Sangria White Frizzante finns i din butik >>
Saknas det – så kan det enkelt beställas nedan.BESTÄLL HÄR
Mia Wines – det moderna Katalonien
Mia Wines är en serie moderna viner som bär på Kataloniens vinarv. Mia betyder ”min” eller ”mitt” på katalanska, vinerna är unga, moderna och fruktiga samtidigt som de bygger på de traditioner och druvor som man har utvecklat i århundraden i trakterna kring Barcelona.
Mia Moscato
Vinet Mia Moscato ett sött mousserande, friskt och rent vin med inslag av päron, fläder, pomerans och citrus. Mia Moscato är ett utmärkt komplement till påskens alla godsaker.
Vinet har en lång, aromatisk eftersmak med en krämig mousse.
Mia Moscato är gjord på druvan muskat och har en druvtypisk smak som påminner lite om färska druvor. Mia Moscato som är ganska sött med en bra balanserad syra och aromatisk fruktighet och trevlig mousse, passar utmärkt till frukt- och bärbaserade desserter, frukt- och chokladmousse samt olika bakverk.
Mia Moscato
Druva: Muskat
Artnr: 7897
Alk.halt: 7%
Volym: 750 ml
Pris: 74 kr
Användning: Serveras vid 6-8 grader, som sällskapsdryck, eller till desserter.
Freixenet Mia Sangria White Frizzante
Inför försommarens festligheter passar Mia Sangria White Frizzante extra bra. Denna är vinmakaren Glorias tolkning av en ljus sangria med vitt vin som bas.
Vinet är gjord på druvan Macabeo, har en brilliant vit färg, är lätt pärlande och även här fräscha toner av citrusfrukterna citron och apelsin. En Sangria av hög kvalitet som framställts efter hemligt recept av vinmakerskan Gloria Collell.
Mia Sangria White Frizzante
Druva: Macabeo
Artikelnr: 76884
Alk.halt: 7,5%
Volym: 750 ml
Pris: 75 kr
Användning: Passar perfekt som en fördrink soliga försommardagar och kvällar.
Vinmakerskan bakom Mia Wines och produkten Mia Sangria är Gloria Collell som är en välkänd profil i den spanska vinbranschen. Hon är en utåtriktad livsnjutare som skapar viner som alla kan uppskatta. Hennes varumärke Mia lanserades av Freixenet 2011 och det innehåller några av Spaniens populäraste viner. Gloria växte upp i den katalanska regionen i Spanien – området på östkusten, centrerad runt Barcelona.Familjen Collell har producerat vin i Katalonien i generationer och det blev naturligt för Gloria att fortsätta i familjens fotspår.
Freixenet grundades 1861 och är idag ett av världens största familjeägda vinföretag. Företaget äger vingårdar på ett flertal platser runt om i världen. Freixenet är Spaniens klart ledande Cava-producent och producerar varje år 130 miljoner flaskor Cava, varav ca 1 miljon exporteras till Sverige.