HEM

Aktuellt

Spännande besök på Systembolaget i oktober

En eldig spanjor, en kryddig fransos och en hyllad barolo. Nu har några riktigt spännande nyheter kommit till Systembolagets tillfälliga sortiment. Vi ger dig en snabbguide.

Det är höst och skördetiden är i full gång, årets kulinariska höjdpunkt. Och till höstens godsaker finns det alltid ett matchande rödvin. Den 20 oktober samlades nämligen en hel del goda och prisvärda viner i Systembolagets tillfälliga sortiment. Det tillfälliga sortimentet är perfekt för den som önskar ett smalare och mer exklusivt sortiment, ett begränsat antal drycker som lanseras nästan varje månad i ett antal butiker.

Låt oss presentera några av de bästa, tillfälliga nyheterna:

Paul Jaboulet Domaine de Thalabert Crozes Hermitage
2021
Paul Jaboulet Domaine de Thalabert Crozes Hermitage
Från Rhonedalen kommer en kryddig och smakrik syrah, med inslag av fat, björnbär, eneträ, plommon, skogshallon, färska örter, svarta oliver, lagerblad och viol.

Släkten Jaboulet har anor ända tillbaka till Napoleontiden då man vet att Antoine Jaboulet odlade vin i Rhônedalen. De första skriftliga beläggen för att han producerade vin är från 1834, men troligen var han redan då en etablerad vinmakare i trakten. Senare blev Paul Jaboulet en av de främsta producenterna i norra Rhône.
750 ml - 13% -
301 kr

Trediberri Barolo
2016
Trediberri Barolo
Titta hit, alla fantaster av barolo. Här är nämligen en hyllad goding. Trediberri betyder ”de tre från Berri” och Berri ligger den högst belägna orten i Barolo och är känd för sina utsökta och eleganta viner.

Vilka är de tre? Jo, pappa och son Frederico och Nicola Oberto tillsammans med vännen och bankiren Vladimiro Rambaldi som drog igång sin vinodling för 12 år sedan.
750 ml - 14% -
299 kr

Lalama Dominio do Bibei
2020
Lalama Dominio do Bibei
Från Galicien, Ribeira Sacra, kommer detta rödvin på Mencía-druvor som skördades för hand efter ett besvärligt år: vintern var väldigt kall och lång och sommaren varm och torr. Jäsningen genomfördes i öppna små kar (500 liter) och stora ekliggare – därefter lagrades vinet i använda franska ekfat i 14 månader följt av 7 månader i franska ekliggare för att avslutningsvis vila 12 månader på flaska innan lansering.

Lalama beskrivs som nyanserad, balanserad och med fatkaraktär, dessutom inslag av lavendel, plommon, skogshallon, körsbär, choklad, färska örter och björnbär.
750 ml - 14% -
227 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

”Bästa spanska röda vinet” kommer till S..

”Bästa spanska röda vinet” kommer till S..

Det är ett spanskt vin som vunnit massor av priser. Nu kan du själv avgör hur bra Faustino I Gran Reserva från 2009 är. Flaskorna går nämligen att beställa i Sverige. – Det är kul att svenskarna får..

Läs mer
Rioja tar revansch i Sverige

Rioja tar revansch i Sverige

Spanska viner är på uppgång i Sverige. Italien tappade under 2020 medan spanska viner vann i popularitet. – Vi ser lite av en spansk renässans. Intresset kommer både från äldre kunder som återvänder..

Läs mer
Webb-TV: Vitt vin i Rioja?

Webb-TV: Vitt vin i Rioja?

Absolut, och riktigt utvecklat och spännande sådant på druvan Viura.

Läs mer
Cava hittar eget kvalitetsuttryck

Cava hittar eget kvalitetsuttryck

Konkurrensen är stenhård, mousserande viner kommer nu från hela världen. Och gott är det. Så vad göra för att positionera sig? Jo, i cavaland satsar man på kvalitet. Hög kvalitet. Något var tvunget ..

Läs mer
Cava-trenden pekar uppåt: Här är svenskarnas favorit..

Cava-trenden pekar uppåt: Här är svenskarnas favorit..

Cava hamnade på efterkälken bakom champagne och prosecco. Men nu har Spaniens eget bubbel fått en ny storhetstid hos svenska köpare. Här får du guiden till några av cava som vi verkar gilla extra my..

Läs mer
Särling inklämd bland vinjättarna

Särling inklämd bland vinjättarna

Kanske är han en av de mest intressanta vinproducenterna i Riojas nya generation. Han går sin egen väg, och detta mitt i vinregionen som domineras av superbodegorna. Men så är också hans fokus småsk..

Läs mer