HEM

Aktuellt

Perfekta semestermålet för dig som älskar vin

La Cité du Vin i Bordeaux är en hel nöjespark med vin. Du kan glömma bergochdalbana – men i stället finns 800 vinsorter.

En nöjespark för vuxna – och det är billigare än att gå på Liseberg. För 24 euro kan du få en heldagsupplevelse med vin på La Cité du Vin i Bordeaux.

Bordeaux har blivit en av Frankrikes hetaste turistdestinationer de senaste åren, och staden har lyft sig rejält och den som inte varit där på länge kommer knappt att känna igen sig.

Ett av de roligaste turistmålen är vinparken, La Cité du Vin, som bjuder på en mängd attraktioner. Du kan bland annat njuta av arkitektur i världsklass, med en fasad gjord av vinglas och ett utseende som ska påminna om vin i ett glas.

Du kan också göra en smakresa bland viner i alla dess former och från olika håll. Och om du blir sugen på att dricka ett glas så finns det en fantastisk vinbar, gjord som ett bibliotek med viner från över 70 länder, totalt 800 märken och 14000 flaskor.

Börjar magen att kurra så finns en restaurang som fått goda betyg av gästerna.


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Nya druvor i Bordeaux – är det ens möjligt?

Nya druvor i Bordeaux – är det ens möjligt?

Det finns konservativa branscher och så finns det vinbranschen, som kan vara konservativast av dem alla. I vinbranschen finns dessutom Frankrike – som sällan ändrar en tum på sina regler och ..

Läs mer
Kalifornisk Cabernet sätter trenden

Kalifornisk Cabernet sätter trenden

Cabernet Sauvignon och Kalifornien är en närmast optimal kombo, som har satt trenden för hur ett riktigt spännande vin på den forna druvan från Bordeaux ska smaka. Vinguiden gav druvan ytterligare e..

Läs mer
Vin och whisky kan vara tryggare än börsen

Vin och whisky kan vara tryggare än börsen

När börsen faller kan vin och whisky vara en säker investering. Champagne och fina italienska viner ökade med 6-8 procent förra året, medan whisky klättrade fem procent. – Trots en långsammare öknin..

Läs mer
Äntligen ett Lafite-vin på den svenska marknaden

Äntligen ett Lafite-vin på den svenska marknaden

Många har hört talas om det fantastiska vinhuset Lafite och deras exceptionella Bordeauxviner. Dessa viner har dock endast gått att få tag på genom privatimport eller i utlandet. Längtan är nu över ..

Läs mer
Kyparens misstag kostade 52.000 kr

Kyparens misstag kostade 52.000 kr

Ibland kan det vara svårt att skilja på vinflaskor. Det fick en stackars kypare på den brittiska restaurangen Hawksmoor bittert erfara häromkvällen. Under den stressiga kvällen bad en middagsgäst om..

Läs mer
Bordeaux vindistrikt – världens mest kända vin..

Bordeaux vindistrikt – världens mest kända vin..

Ett av världens i särklass mest kända vindistrikt är Bordeaux i Frankrike och du har säkert druckit något av deras berömda viner. Den bördiga jorden, det opålitliga klimatet och en kontroversiell kl..

Läs mer