SvD Vin och mat
Nyhetsbrev - tisdag 25 augusti
Elegant barbaresco från Piemonte
 
Byn Barbaresco ligger i området Langhe i södra delen av Piemonte. Här har alpernas branter övergått till böljande kullar på väg ner mot Ligurien och Medelhavet. I ett cirka 700 hektar stort vinområde som även inkluderar byarna Neive och Treiso får vinmakarna använda ursprungsbeteckningen Barbaresco, om druvsort och tillverkning stämmer överens med regelverket. Bland annat måste vinet vara gjort av druvsorten nebbiolo och ha lagrats i drygt två år, varav minst nio månader i fat, innan det får säljas.
 
Kalkrik jordmån ger stram, syrarik karaktär i druvorna som dessutom har hög tanninhalt tack vare soliga lägen i kombination med jordmånens och druvans sammansättning. Det har gjort Barbarescos och grannområdet Barolos viner till några av världens mest unika och uppskattade. Barbarescos viner är lagringsdugliga – även om de såklart kan drickas när de kommer ut på marknaden är de mycket intressanta att njuta efter några år på hyllan.
Annons
Veckans vin
Ricossa Barbaresco Organic
Italien, Piemonte

Barbaresco är den mest eleganta versionen av ett nebbiolovin i Piemonte. De ekologiska druvorna du hittar i Ricossa Barbaresco växer i kalkrik jordmån där mineraliteten kompletterar de röda bärtonerna utmärkt. Barbaresco DOCG åldras i tre år varav ett år sker på franska ekfat och de återstående två på ståltankar.

Vinet är gjort på 100% nebbiolodruvor och är elegant med en typiskt utsökt parfymerad doft. Intensiv, välbalanserad och sammetslen med toner av röda bär, mogna hallon, körsbär, viol, kanel, lakrits, te och mineral.

Alkoholhalt 14%
Flaskstorlek 750 ml
Art.nr 78143

159 kr
Kan beställas här
Grillad hängmörad biff med råstekt pumpa och höstsvamp
Grillad hängmörad biff med råstekt pumpa och höstsvamp


800 gram välhängd biff i skivor
400 gram butternutpumpa skalad och skivad
300 gram rensad höstsvamp
100 gram rökt sidfläsk i små tärningar
Salt och peppar
Olivolja och smör till stekning
Hackad persilja

Gör så här
1. Ta ut köttet från kylen och låt det bli rumstempererat. Salta och peppra pumpan och stek den i lite olja ca 2 minuter på varje sida och varmhåll.

2. Hetta upp en stekpanna med olivolja och bryn fläsket, tillsätt smör och svamp. Stek den gyllenbrun.

3. Salta och peppra köttet och grilla på hög värme ca 1 minut på varje sida och låt vila 5 minuter.

4. Lägg upp och servera.
{{content_blocks.${svd-newsletter-footer}}}