SvD Vin och mat
Nyhetsbrev - torsdag 15 oktober
Mogen Bourgogne från klassisk producent
 
Santenay hittar vi i Côte de Beaune i norra delen av Bourgogne. Här görs främst röda viner av pinot noir men även lite vitt vin av i första hand chardonnay. Det kanske inte är en av Bourgognes mest kända vinkommuner, men som appellation har den 330 hektar lilla ytan en historia sedan 1937, även om vin har odlats och framställts här betydligt längre tid. Jordmånen består av mestadels kalksten och märgel och vingårdarna ligger på mellan 300 och 500 meters höjd över havet.
 
Den lilla staden ligger vid den södra gränsen av Côte de Beaune och kan stoltsera med både spa, casino, kanalbåtar och en alldeles egen väderkvarn. En perfekt plats att inte enbart njuta av den lokala maten och drycken alltså. Men tillbaka till vinet – generellt får man ett riktigt bra bourgognevin för ett riktigt bra pris när man köper en flaska från Santenay. De röda vinerna är vanligtvis ganska mörka i färgen med inbjudande blommig parfym och intensiv smak som med fördel kan lagras några år.
 
 
Annons
Veckans vin
Louis Jadot Santenay 2014
Bourgogne, Frankrike

Louis Jadot är en av Bourgognes allra främsta producenter, och räknas ofta till de tio bästa i alla kategorier. Santenay 2014 är perfekt drickmogen redan nu, och bjuder på den där speciella, sällsynta och expressiva mognadskaraktären som normalt bara finns i de riktigt stora röda Bourgognevinerna efter 10 – 20 års lagring. Här i mindre skala, men efter 6 års lagring, finns allt man söker efter i en mogen Bourgogne. Servera vinet vid 16-18 grader i stora generösa Bourgognekupor.

Alkoholhalt 13 %
Flaskstorlek 750 ml
Art.nr 77493

249 kr
Kan beställas här
Ragu
Ragu
Ingredienser
1 kg högrev
2 msk vetemjöl
Olivolja till stekning
3 dl torrt vitt vin
1 liten gul lök, finhackad
4 sardeller, mosade
2–3 vitlöksklyftor, pressade
5 dl kycklingbuljong
Salt och peppar

Gör så här:
1. Skär köttet i stora tärningar. Dofta över mjölet och vänd runt så att det fördelas över köttet. Bryn köttet i omgångar i olivolja och lägg över i en rymlig kastrull. Deglacera stekpannan med hälften av vinet och häll över i kastrullen.
2. Fräs löken i olivolja i stekpannan tills den har mjuknat utan att få färg. Rör ner sardeller och pressad vitlök och fräs 20–30 sekunder. Häll på resterande vin, koka upp och häll över alltsammans i kastrullen.
3. Tillsätt kycklingbuljongen, koka upp och sjud under lock i 2 timmar tills köttet är riktigt mört. Finfördela köttet genom att dra isär det med hjälp av två gafflar, smaka av med salt och peppar och håll såsen varm.
4. Koka pastan enligt anvisning på förpackningen. Ansa under tiden bort de tjocka stjälkarna från grönkålen och strimla kålen grovt. Skär sardellerna i mindre bitar.
5. Häll av pastan men spara 1 msk av kokvattnet och håll pastan varm. Häll pastavattnet i kastrullen och tillsätt olja, kål och sardeller. Hetta upp under omrörning 3–4 minuter tills kålen mjuknar.
6. Fördela pastan på tallrikar, toppa med ragu och kål och servera med riven parmesanost.
{{content_blocks.${svd-newsletter-footer}}}