SvD Vin och mat
Nyhetsbrev - torsdag 23 juli
Elegant Barbera på Magnumbutelj
 
Välkända vinstaden Asti ligger i östra delen av Piemonte. Staden, med sina knappt 80 000 invånare, är välkänd för galopptävlingen Palio di Asti som genomförs barbacka varje år i början av september. Tävlingen hålls till minne av ett fältslag mot närliggande Alba under medeltiden. Idag är både Alba och Asti dock kanske allra mest förknippade med vin.
 
I Asti lär de första italienska mousserande vinerna ha tillverkats, och flera företag har länge gjort världskänd vermouth. Dessutom är röda viner av druvsorten barbera globalt erkända som några av Italiens bästa – både prisvärda och generösa i smaken. Barbera d’Asti kommer från ett stort område runt staden, och bäst är vingårdarna i sluttningarna. Tillägget Superiore på etiketten innebär att extra mogna druvor valts ut för en lite fylligare smak, samt att vinet har lagrats drygt ett år före försäljning.
 
 
Annons
Veckans vin
Enzo Bartoli Barbera d'Asti Superiore
Italien , Piemonte , Barbera d'Asti

Barbera är en populär druva med sitt självklara hem i Piemonte i norra Italien. Barberavinet ansågs länge vara en inhemsk skatt och italienarna kallade det för ”folkets vin”. Detta grundar sig i att Barberadruvan oftast mognar fortare än de stora vinerna baserade på druvan Nebbiolo. Barbera har även kallats för ”fattighetsbarolo”. Det är ett elegant, koncentrerat vin, med mängder av röda bär, körsbär, kryddor, aningen vanilj och lakrits. Det är fruktigt, med frisk syra och balanserade tanniner med en elegant sammetslen eftersmak.

Alkoholhalt 14 %
Flaskstorlek 1500 ml
Art.nr 79600

279
Kan beställas här
 
Cannelloni med köttfärs och ricotta

Ingredienser
500–600 g färska lasagneplattor
2 dl riven parmesan

Tomatsås
500 g små tomater, typ romantica
2 vitlöksklyftor, krossade och finhackade
3 msk olivolja
Salt och peppar
5 dl passerade tomater
Färsk basilika

Bechamelsås
75 g smör
3/4 dl vetemjöl
1 liter mjölk
1 tsk salt
2 krm peppar
Riven muskotnöt

Köttfärsfyllning
1 liten gul lök, finhackad
2 msk olivolja
2 msk smör
250 g nötfärs
1/2 tsk salt
1 krm peppar
250 g ricotta
1 1/2 dl riven parmesan
Riven muskotnöt
250 g spenat, grovhackad
1 dl basilikablad, rivna i bitar

Gör så här:
1. Tomatsås: Halvera tomaterna. Fräs vitlöken på låg värme i olja i en kastrull, så att den blir gyllene men inte bränns.
Tillsätt tomaterna, salta och peppra och sjud försiktigt 8–10 tills de spricker och går sönder. Rör om då och då. Tillsätt de passerade tomaterna och sjud tills såsen tjocknar lite. Ta av från värmen, rör ner grovhackad basilika och smaka av.
2. Bechamel: Smält smöret i en kastrull. Rör ner mjölet och fräs på svag värme utan att det får färg. Späd med mjölken under vispning, koka upp och koka såsen på svag värme 3–4 minuter. Smaka av med salt, peppar och riven muskot.
3. Fyllning: Fräs löken i olja och smör så att den mjuknar utan att få färg. Tillsätt nötfärsen, salta och peppra. Bryn under omrörning så att färsen smulas. Låt svalna och rör ner ricotta, parmesan, riven muskot och 2 msk av bechamelsåsen. Vänd sist ner spenat och basilika.
4. Värm ugnen till 200 grader.
5. Halvera lasagneplattorna och lägg färsfyllningen längs ena sidan på varje platta. Rulla ihop och lägg i en ugnsfast form med skarven nedåt.
6. Bred över tomatsåsen och toppa med parmesan och resterande bechamelsås. Gratinera i ugnen ca 25 minuter tills osten har smält och rätten har fått fin färg.
{{content_blocks.${svd-newsletter-footer}}}