Sök medlemmar:
Startsidan   |  Min sida   |  Bloggare   |  Om oss   |  F.A.Q  |   Inställningar   |  Kontakta oss   |  Logga in   
 

Alla forum » Cocktails » Tips » Vad ska man ha som bas i ett barskåp?

Har du erfareneher att dela med dig av; drinkblandartips, aj aj, och oj oj! Berätta!
SÖK I ALLA FORUM »
Postat: 2008-09-29 10:30    Rubrik: Vad ska man ha som bas i ett barskåp?
#1
MrBjorn
Har precis gjort i ordning min helt nya barskåp med grejor. Nu är det bara drickat som ska fyllas på. Finns det någon bra guide vad man ska köpa för att få grunden?

Spritsorterna vet jag ungefär: Gin, Rom, Vodka, Tequila, Whisky, Konjak.

Men resten, likörer, smak ämnen etc?
Postat: 2008-10-01 19:23    Rubrik: SV: Vad ska man ha som bas i ett barskåp?
#2
Carl_S
Galliano och Cointreau är alltid bra att ha!
Postat: 2008-10-12 14:22    Rubrik: SV: Vad ska man ha som bas i ett barskåp?
#3
Freeds
Mina favoriter är Bols likörer. Beror lite på vad för sorts drinkar du är ute efter. Peach är en av mina favoriet. Även cassis ger en god smak och färg. Malibu och Likör 43 är också bra att ha. Non alcoholic baser som är ett måste är lime t.ex rose lime och sockerlag. Finns recept på sockerlag överallt på internet. En idé är att gåin i en bar och sitt och titta på vad de använder mest.
Lycka till
Postat: 2008-10-14 22:26    Rubrik: SV: Vad ska man ha som bas i ett barskåp?
#4
dinbartender
på www.dinbartender.se
kommer det snart att läggas upp just den typen av information plus att du kommer kunna köpa ett startkit för vad som behövs i form av shaker, muddler och lite annat smått och gott
 
 
 

Bloggare på Vinguiden


magnusbergquist
Senaste inlägget: Elektricitet
Läs hela bloggen: Gå dit »
 
Andreas_Kjorling
Senaste inlägget: Nyårsafton
Läs hela bloggen: Gå dit »
 


Se alla bloggare här »

Diskuterade viner

 

0.14620089530945