Sök medlemmar:
Startsidan   |  Min sida   |  Bloggare   |  Om oss   |  F.A.Q  |   Inställningar   |  Kontakta oss   |  Logga in   
 

Alla forum » Cocktails » Tips » byte av spritmärke

Har du erfareneher att dela med dig av; drinkblandartips, aj aj, och oj oj! Berätta!
SÖK I ALLA FORUM »
Postat: 2008-12-15 03:24    Rubrik: byte av spritmärke
#1
tedde
om det i ett recept står ett märke på spriten måste det vara just det märket då? är det verkligen så stor skillnad på de olika märkena?

tex kan jag göra en p2 med en annan äppellikör än sourz? eller måste jag ha just Havana Club 3 anos i en air cleaner? osv. finns det fall där märket är vitalt?
Postat: 2008-12-26 10:56    Rubrik: SV: byte av spritmärke
#2
robban
Nu är inte jag något proffs och några kommer säkert inte hålla med mig, men du kan absolut oftast köra andra märken än de som står i recepten. Recepten är oftast baserade på bartenders egna preferenser eller att det kanske är just deras "in-house/standard-sprit" de har använt. Var du än är så kommer olika barer och restauranger definitivt köra olika spritmärken för samma drinkar.

Är man ingen riktig "sprit-kännare" så hänger det knappast på om drinken är byggd på t.ex Absolut eller Smirnoff vodka, även fast man å andra sidan kanske föredrar ena märket framför det andra. Har visserligen bara kört Sourz för P2 men det borde ju även funka utmärkt med t.ex Apple Pucker.

EDIT: Värt att nämna är oxå att vissa typer av sprit kan skilja sig ibland. Kräver t.ex ett recept mörk rom så ska man nog hålla sig till det framför ljus rom. Märket spelar dock inte så stor roll :).
Postat: 2008-12-30 22:05    Rubrik: SV: byte av spritmärke
#3
Nikke
Jag håller med Robban. Särskilt vad det gäller olika vodka-sorter och gin-sorter, men i lika hög grad när du har olika vermouth-märken.

De flesta drinkar skapas och marknadsförs av spritdistributörer eller -tillverkare och blir därför brandade, men det är ytterst sällan som olika spritsorter inte är fullständigt utbytbara mot varandra.

Några kända undantag är whisky-drinkar av olika slag. Där bör man åtminstone försöka hålla sig till whisky från samma land eller av samma typ som den som föreslås i recpetet.
Postat: 2009-01-08 14:31    Rubrik: SV: byte av spritmärke
#4
Andreas_Kjorling
Citat:
Original inlägg av: Nikke »»
Jag håller med Robban. Särskilt vad det gäller olika vodka-sorter och gin-sorter, men i lika hög grad när du har olika vermouth-märken.

De flesta drinkar skapas och marknadsförs av spritdistributörer eller -tillverkare och blir därför brandade, men det är ytterst sällan som olika spritsorter inte är fullständigt utbytbara mot varandra.

Några kända undantag är whisky-drinkar av olika slag. Där bör man åtminstone försöka hålla sig till whisky från samma land eller av samma typ som den som föreslås i recpetet.


Håller med även jag, viktigt att komma ihåg är att olika likörer som är snarlika inte alltid uppträder på samma sätt vilket kan ställa till lite bekymmer vid skiktning.

Andreas Kjörling, Sommelier
Postat: 2009-02-18 22:18    Rubrik: SV: byte av spritmärke
#5
Freeds
Jag håller även med till stora delar, men man få framförallt inte glömma att de smakar olika allihopa. Det finns väldigt stora skillnader mellan t.ex rom och rom och speciellt tequila och tequila. Vodka är det mindre skillnad på. Tänker mycket på Bacardi som har som koncept att vara så neutral som möjligt och faktum är att om bacardi hade lite högre alkoholhalt så skulle de klassas som vodka för den är så pass "ren". Den har inte den riktiga sockertypen som rom skall ha och smakar helt annorlunda än t.ex. Havana Blanco Anejo. Ska man kolla på tequila så kan du ju knappast shotta agave tequila. Står de då att det ska vara 100% agave kan du ju knappast hälla i lite "röda hatten" som smakar skit jämför med en 100%. Men för att sammanfatta det hela så smakar det ju i längden likadant men som bartender har jag ett ansvar att servera det som står i orginalreceptet och inget annat. Har jag inte den speciella spriten/likören så säger jag det till kunden men säger att jag kan göra drinken på en annan typ av samma sort....
 
 
 

Bloggare på Vinguiden


Andreas_Kjorling
Senaste inlägget: Ådalen
Läs hela bloggen: Gå dit »
 
magnusbergquist
Senaste inlägget: Spanien
Läs hela bloggen: Gå dit »
 


Se alla bloggare här »

Diskuterade viner

 

0.17152309417725