Sök medlemmar:
Startsidan   |  Min sida   |  Bloggare   |  Om oss   |  F.A.Q  |   Inställningar   |  Kontakta oss   |  Logga in   
 

Alla forum » Cocktails » Tips » Tips sökes angående bål

Har du erfareneher att dela med dig av; drinkblandartips, aj aj, och oj oj! Berätta!
SÖK I ALLA FORUM »
Postat: 2008-11-14 16:34    Rubrik: Tips sökes angående bål
#1
wobert
Tänkte fixa en god bål till en födelsedagsfest. Basen blir vodka men har ni några tips på vad man kan ha i för övrigt så tar jag gärna emot dom.

Vet att jag förra året gjorde 25L bål. Då gick det åt 5L vodka, ett par flaskor vitt vin, frusna hallon, blåbär, jordgubbar. Stjärnfrukt, hallonsoda, sprite, någon röd kolsyrad dryck från ica.
Postat: 2008-11-19 10:30    Rubrik: SV: Tips sökes angående bål
#2
magnusbergquist
Cocktailguiden har ju några bra:

http://www.cocktailguiden.com/drink/rodvinsbal
http://www.cocktailguiden.com/drink/ciderbal
http://www.cocktailguiden.com/drink/sangria
Postat: 2009-02-18 22:26    Rubrik: SV: Tips sökes angående bål
#3
Freeds
Jag gjorde ett gott bål på min styvfars 60 års fest. Den har dock gin som bas men är vansinnigt god och går hem hos både äldre och yngre. För en någorlunda liten bålskål har du i 1 liter gin, 1½ flaska önos hallonsaft, sprite och en massa urgröpta passionsfrukter. Supergott
 
 
 

Bloggare på Vinguiden


Andreas_Kjorling
Senaste inlägget: Ådalen
Läs hela bloggen: Gå dit »
 
magnusbergquist
Senaste inlägget: Spanien
Läs hela bloggen: Gå dit »
 


Se alla bloggare här »

Diskuterade viner

 

0.16865396499634