Vi har lånat den här jorden en liten stund. Vi lever här tillsammans, eller åtminstone borde vi det. Vi matas dagligen med ord och begrepp som global uppvärmning, terror, lågkonjunktur. Ibland känns det som en medial frossa, eller är det vi själva som frossar i rubriker om andras olycka? Inget och heller inte någon kan försvara vad som händer i världen men vi kan alla känna oss ansvariga. Någon förklarade för mig att din ovän är minst lika arg på dig som du honom eller henne. Med den vetskapen bör man då tänka efter vad man kan göra för gott för denne. Vända spiralen. Ta ett steg tillbaka, reflektera. Vad är det som egentligen betyder något, varför har vi givits privilegiet att spendera en livstid här? Livet är kort, vårda det, vårda andras, njut av det. Det är NU det är, inte sen. Då är det vår barns tur, deras barns tur och så vidare.

Ring någon du inte pratat med på länge, skriv ett brev, gör något för någon annan, vare sig det är en sorterad soppåse, en klapp på axeln eller ett vänligt ord så ger en god gärning sin belöning. Även om vi inte alltid förstår den.

Andreas Kjörling, sommelier


Publicerad: 12 Januari 2009 @ 22:35, Kategori: Egna tankar, Kommentarer: 0 st
 

Kommentarer

KOMMENTERA INLÄGGET

Du måste vara inloggad för att få kommentera blogginlägg!
RSS-feed

Du läser just nu Andreas_Kjorlings blogg

Tipsa en vän om denna blogg!

Till bloggens startsida

Senaste inläggen
Ådalen
Sommarplagg
Potatissallad
Domaine Duseigneur - Rhônevin i världsklass
Dåligt kött
Berns Bistro
20 år av Stonewell Shiraz
Cloud Nine
Lammgryta
Slump eller öde

Kategorier
Egna tankar
Marocko
Prosecco
Sommelierbloggen

Arkiv
Juni 2009
Maj 2009
April 2009
Mars 2009
Februari 2009
Januari 2009
December 2008
November 2008
Oktober 2008
September 2008
Augusti 2008


Just nu
Du läser inlägget Är det inte märkligt.

Prenumerera

Prenumerera på Andreas_Kjorlings blogg. Fyll i din epost och mobilnummer, klicka därefter på "Prenumerera".

Epost:


Mobilnummer:


Jag godkänner att jag får ett email för varje nytt blogginlägg som Andreas_Kjorling skriver. Om jag vill avsluta min prenumeration gör jag det via en länk som finns längst ned i varje utskick.