Riktigt mätt och belåten, och detta på sån't som bara fanns i kyslkåpet! Finhackad vitlök fräst i olivolja, lite soltorkad tomatpulver, krossade tomater, balasamvinäger, lagerblad, salt, peppar och en ordentlig dos vitt vin fick sakta koka ihop. I ungnen grovt tärnad oskalad potatis (tvättad) på 250 grader med mycket olivolja. När pluggen är så där härligt rostad stänger jag av ugnen och låter den stå på eftervärme. Picatan utgjordes av tunt skivad fläskkotlett utan ben som jag panerat i ströbröd och steker gyllene på båda sidor i olivoja och smör.

Lagom till köttet är färdigt tar jag ut formen och blandar upp potatisen med ruccola och mozarella, sedan är det bara att servera. Halva tallriken med potatis och grönt, andra halvan med en läcker tjock tomatsås i botten och tre gyllene skivor ovan på.

Det torde nog bli en lätt middag efter den lunchen, men vem vet?

Andreas Kjörling, sommelier

Publicerad: 8 December 2008 @ 17:00, Kategori: Egna tankar, Kommentarer: 0 st
 

Kommentarer

KOMMENTERA INLÄGGET

Du måste vara inloggad för att få kommentera blogginlägg!
RSS-feed

Du läser just nu Andreas_Kjorlings blogg

Tipsa en vän om denna blogg!

Till bloggens startsida

Senaste inläggen
Nyårsafton
Penfold Grange 88
Julpynt
Plavac Mali
Nobel
Vinimport
Veckan försvann
Söndagsmiddag
Kundkontakt var det ja
Så var det dags för Julölen

Kategorier
Egna tankar
Marocko
Prosecco
Sommelierbloggen

Arkiv
Januari 2009
December 2008
November 2008
Oktober 2008
September 2008
Augusti 2008


Just nu
Du läser inlägget Ah Mat!.

Prenumerera

Prenumerera på Andreas_Kjorlings blogg. Fyll i din epost och mobilnummer, klicka därefter på "Prenumerera".

Epost:


Mobilnummer:


Jag godkänner att jag får ett email för varje nytt blogginlägg som Andreas_Kjorling skriver. Om jag vill avsluta min prenumeration gör jag det via en länk som finns längst ned i varje utskick.