
Bäste läsare, i vinguiden.com kan du läsa om vad som händer i vår arma kropp när vi får en ”baksmälla” i vår doktors spalt. Jag tänkte berätta lite om ”Stilla veckan” och påsken.
Varför firar vi påsk? Ja något religiöst är det väl eftersom påsken behandlas på ”pastorns” sida – och i detta har du helt rätt bäste läsare. Du kan läsa om den första påsken i 2 Moseboks 12:e kapitel i Gamla testamentet. Ordet påsk betyder på hebreiska ”Gå förbi” – det var alltså ängeln som gick förbi de israeliska hemmen men slog till i de egyptiska. I judiska hem firar man påsken till minnet av befrielsen ur slaveriet i Egypten.
I kristen tro firar vi påsk till minnet av Jesu uppståndelse på påskdagsmorgonen. Många av de maträtter vi har kring påsk har dolda budskap i sig, exempelvis ägg är symbol för uppståndelsen och i den ortodoxa kyrkan så tar man äggen med sig in i kyrkan under påsknattsmässan och knäcker de kokta äggen med bänkgrannen, det sk. fastlagsriset bär på samma budskap när det börjar spira i knopparna och låt oss inte glömma vinet som förekommer i såväl kristet som judiskt påskfirande som festsymbol. Och så naturligtvis påskalammet som är en symbol för Jesus själv. Om påsken kan du läsa i samtliga evangelier i Nya testamentet.
För att förbereda sig för påskfesten så fastade man, och särskilt under den vecka som föregår påskdagen – ”Stilla veckan”. Man höll sig rent fysisk i stillhet. Vi som är lite äldre minns säkert att i vårt land var affärer, biografer o.s.v. alltid stängda på Långfredagen och så är det faktiskt i Norge ännu. Om vi reser söderut till Spanien eller Italien så är det på samma sätt även där.
Om du är intresserad av att läsa mer om påsken så rekommenderar jag att du köper ”Påsken i tro och tradition” av Inge Löfström ISBN 91-526-1083-7 som du kan köpa direkt från förlaget på www.verbum.nu eller i bokhandeln.
En vinrekommendation till påskalammet blir det röda Gran Sangre de Toro, Art nr 2686, för 73 kronor.
Undvik ”druvornas vrede” och lev väl önskar din cyberpastor Leonard.

Varukorg:












